DİYALİZ
26 Temmuz 2023

DİYALİZ ÜNİTESİ

Hemodiyaliz kanın vücut dışında bir makine aracılığıyla temizlenip (suni böbrek) vücuda geri verilmesi işlemidir. Hastanın sağlık durumuna göre haftada 2-3 kez uygulanmaktadır. Her seans yaklaşık 4 saat sürmektedir. Hemodiyalizin gerçekleştirilmesi için küçük bir cerrahi operasyona ihtiyaç vardır (fistül ameliyatı). Bu operasyon, hastaya yapılan hemodiyaliz işlemini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için uygulanır ve damarların birleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Hemodiyaliz Ünitemizde 11+1 hemodiyaliz cihazımız bulunmaktadır.Sadece yetişkin hemodiyaliz hastalarına hizmet verilmektedir. Cihazların iki tanesi hepatit B li hastalar için kullanılmaktadır.Yoğun bakım ünitelerinde bir yerinde diyaliz cihazı bulunmaktadır.Hemodiyaliz salonumuzda her hastaya özel televizyon ve pozisyon verilen  yatak bulunmaktadır. Hastalarımıza yemek servisi ve kahvaltı verilmektedir.Ayrıca hastalara ulaşım hizmeti sunulmaktadır.

Hemodiyaliz Ünitemizde 1 hemodiyaliz hekimi,4 hemodiyaliz hemşiresi ve teknikeri ile hizmet verilmektedir.Ayda bir Nefroloji veya Dahiliye 

Uzmanı tarafından hastalarımız değerlendirilmekte ve gerektiğinde hastalarımızın raporları yenilenebilmektedir.